Azot

Azot;
Azot bitkilerin temel yapı taşlarından biridir. Organik bileşiklerin (protein, nükleik asit, aminoasitler vb.) ana unsurları arasında önemlidir. Bitkilerde vejetatif aksamın gelişmesini sağlar. Doğadaki organik maddeler ve havadaki serbest azot, azot kaynaklarıdır. Bitkilerin kullandıkları azot formları ise amonyum ve nitrat azotudur. Azot kaynaklarının amonifikasyon, nitrifikasyon gibi bazı kimyasal olaylar sonucunda, bitkinin kullanacağı amonyum ve nitrat formları meydana gelmektedir.

Azot Noksanlığında;
Bitkide azotun noksan olması durumunda, vejetatif aksam çalışmasında olumsuzluklar meydana gelmektedir. Koyu yeşil renkleri, yerlerini açık yeşil rengine bırakmaktadır. Noksanlık öncelik olarak yaşlı yapraklarda gözlenir. Noksanlığın ilerlemesi durumunda kloroz meydana gelmektedir. Meyve ağaçlarında ise erken çiçek açma, erken olgunlaşma ve erken dökülmeye sebep olmaktadır. Ayrıca meyveler olgunlaşmadan renklenir.

Azot Fazlalığında ise;
Vejetatif gelişme süresi uzar, çiçeklenme gecikir. Dal, sürgün ve yapraklanma fazla ve olması gerekenden iri olmaktadır. Generatif gelişme ise zayıf kalmakta ve buna bağlı olarak meyve geç olgunlaşmaktadır.

E-Posta ile ulaşın
info@teknobiyoloji.com.tr adresinden ulaşın.
Telefonla ulaşın
0312 815 31 80 - Müşteri hizmetlerini arayın.
Hakkımızda
Tekno Biyoloji 1965 yılında Ankara’da bir aile şirketi olarak kurulmuş, ardından 1983 yılında Ankara Sanayi Odasına kayıtlı Anonim şirkete dönüşmüştür.
Sosyal Medya
Hızlı ve güçlü köklenme sağlar
Biostim ve Makrostim bitkinizi güçlendirir.
Bitki besleme maliyetini düşürür
Maliyetlerinizi minimuma düşürmenize yarar.
Meyve kalitesini yükseltir
Meyve kalitesini en üst düzeye çıkarır.
Koçaklar Hidrolik Mak. Tarım ve Yapı San. Tic. A. Ş. Tüm hakları saklıdır.
Ankara alüminyum cam balkon fitili