Potasyum

 

Potasyum;
Bitki floem öz suyunun yaklaşık %80 ‘ini potasyum oluşturmaktadır. Bitkilerde potasyum çift yönlü taşınmakta olup, bitkide son derece hızlı ve etkin alınmaktadır. Bu durum katyonların alınımını sınırlandırabilir. Temel taşınma genç dokularda doğrudur. Potasyum; bitkide su dengesinin sağlanmasında, fotosentez ürünleri oluşturulması ve ürünlerin taşınmasında rol alır. Enzimlerin çalışmasında görevlidir. Meyvelerde; şeker oranını, meyve renginin albenisini arttırır. Yani meyve kalitesinde önemli rol oynamaktadır.

Potasyum Noksanlığında;
Potasyum noksanlığı kısa zamanda kendini göstermez. Ancak bitki gelişiminde gerileme gözlenir. Eksiklik halinde yaşlı yapraklardaki potasyum genç yapraklara taşınır. Eksikliğin ilerlemesi sonucunda kloroz ve nekroz gözlenir. Çok ileri düzey eksikliklerde ise siyahlaşma görülebilir. Meyve kalitesinde de (renk, şekil, lezzet) önemli kayıplar yaşanır.

Potasyum Fazlalığında ise;
Potasyum fazlalığı Magnezyum ve Kalsiyum noksanlığına sebep olabilir.

E-Posta ile ulaşın
info@teknobiyoloji.com.tr adresinden ulaşın.
Telefonla ulaşın
0312 815 31 80 - Müşteri hizmetlerini arayın.
Hakkımızda
Tekno Biyoloji 1965 yılında Ankara’da bir aile şirketi olarak kurulmuş, ardından 1983 yılında Ankara Sanayi Odasına kayıtlı Anonim şirkete dönüşmüştür.
Sosyal Medya
Hızlı ve güçlü köklenme sağlar
Biostim ve Makrostim bitkinizi güçlendirir.
Bitki besleme maliyetini düşürür
Maliyetlerinizi minimuma düşürmenize yarar.
Meyve kalitesini yükseltir
Meyve kalitesini en üst düzeye çıkarır.
Koçaklar Hidrolik Mak. Tarım ve Yapı San. Tic. A. Ş. Tüm hakları saklıdır.
Ankara alüminyum cam balkon fitili