Fosfor

Fosfor;
Bitkide fosfor, genlerin ve kromozomların yapı taşıdır.Bitkide çok hareketli bir besin elementidir. Bitkide enerji depolanması ve taşınması görevini üstlenmekte, bitki besin elementlerin taşınmasında rol oynamaktadır. Ayrıca tohumların çimlenmesi, saçak kök oluşumu, çiçeklenme ve meyve tutumu için gereklidir. Fosforun büyük bir kısmı; kil tipine göre tutum derecesi değişmekle birlikte, topraktaki killer tarafından tutulmaktadır. Bitkini alabileceği formdaki fosfor miktarı genellikle toprakta azdır.

Fosfor Noksanlığında;
Fosfor noksanlığı bitki çeşidine ve eksiklik derecesine göre değişiklik göstermektedir. Genellikle yapraklarda sararma, kalın ve dik görünüm, bodur büyüme, renk olarak ise mor, mavimsi yeşil renk oluşumu şeklinde kendini göstermektedir. Fosfor noksanlığında; sürgün ve çiçeklenme azalır, tomurcuk patlaması gecikir, meyve tutumu zayıf, olgunlaşma erkendir. Meyvelerde ise bozuk şekil, koyu kırmızı renk ve çatlakların oluşması gibi durumlar gözlenir.

Fosfor Fazlalığında ise;
Demir, çinko, bakır alımını engellemesi sebebiyle bitkiye zarar vermektedir.

E-Posta ile ulaşın
info@teknobiyoloji.com.tr adresinden ulaşın.
Telefonla ulaşın
0312 815 31 80 - Müşteri hizmetlerini arayın.
Hakkımızda
Tekno Biyoloji 1965 yılında Ankara’da bir aile şirketi olarak kurulmuş, ardından 1983 yılında Ankara Sanayi Odasına kayıtlı Anonim şirkete dönüşmüştür.
Sosyal Medya
Hızlı ve güçlü köklenme sağlar
Biostim ve Makrostim bitkinizi güçlendirir.
Bitki besleme maliyetini düşürür
Maliyetlerinizi minimuma düşürmenize yarar.
Meyve kalitesini yükseltir
Meyve kalitesini en üst düzeye çıkarır.
Koçaklar Hidrolik Mak. Tarım ve Yapı San. Tic. A. Ş. Tüm hakları saklıdır.
Ankara alüminyum cam balkon fitili